Doğal Şifa

Kristaller ile Çakra Dengeleme

“Yedi varoluş seviyesinden birinci seviye mineraller veya organik olmayan maddelerdir. Eğer mineraller yetersizse, bedenin yapısı yetersizdir, kişinin hayatında duygusal destek ve temeller eksik olur.” der Theta Healing® tekniği kurucusu Vianna Stibal.

Kristal taşlarla şifalar da birinci seviye şifalardandır. Yapılarındaki mineraller ve dünyanın oluşumundan bu yana bulundukları yerlerde evrenin tüm kozmik enerjisiyle şarj olmuş olmaları iki yönlü bir şifaya aracılık etmelerini sağlar. Kuşkusuz, şifanın tek mutlak kaynağı olan yaradan, bu şifayı kullarına ulaştırabilmek için sayısız aracı canlı/cansız varlık ve yöntem göndermiştir.

Bu yazımda, IAOTH (International Accociation of Therapists) akreditasyonlu kristal şifa uygulayıcılığı eğitiminden sizler için derlediğim pratik kristal şifası uygulamalarından bahsedeceğim.

Kristallerle yapacağınız en pratik ve etkili uygulama çakra dengeleme şifasıdır. Çakraları dengelemede kullanacağımız kristal taşlara karar verirken renklerden faydalanıyoruz. Bu sebeple uygun taşlara geçmeden önce, sizlere çakralar ve renkleri hakkında kısa bilgi vermek istiyorum.

Yedi Temel Çakra ve Özellikleri

Bildiğiniz gibi vücudumuzda 7 temel enerji merkezi çakralarla temsil ediliyor. Her bir çakra bölgesine yakın organlar, enerjilerini o çakradan alıyor ve her bir çakra farklı bir frekansta titreşiyor. Enerjisel dengenin bozulması durumunda, fiziksel hastalıklar ve duygusal sorunlar bas gösteriyor.

Birinci çakra; kök çakradır. Rengi kırmızıdır ve enerji açısından en yoğun çakramızdır. Rahim, yumurtalık, testis, idrar kanalı, mesane, prostat bezi, anüs, bağırsakla rektum ve alt pelvis kasları bu çakranın etkisindedir. Sağlıklı cinsel hayat, hayata köklenme ve aidiyet hisleri, özgüven ve bağ kurma problemleri, ikili ilişkilerdeki sıkıntılar, bolluk bereket sorunları, yaratıcılıkla ilgili konular, bu çakranın konularıdır.

İkinci çakra; sakral çakradır. Rengi turuncudur. Dalak, karaciğer alt lobları, böbrekler, idrar kanalı, toplardamarlar, kalça kemikleri, kalın bağırsaklar, ince bağırsaklar ve bacaklar bu çakranın etkisindedir. Fiziksel güç ve canlılık, neşe, yaşama sevinci, arzular, hazlar, yine birinci çakradaki gibi yaratıcılık, ilham, sanatsal yetenekler vs. bu çakranın konularıdır.

Üçüncü çakra; solar pleksus. Rengi sarıdır. Güneş ile özdeşleştirilir. Diyafram, mide, 12 parmak bağırsağı, karaciğer üst lobları, aort, ana toplardamar, safra kesesi, pankreas bu çakranın etkisinde olan organlardır. Zihinsel güç ve cesareti özgüven, kendi kendine yön verebilme kabiliyeti, hoşgörü, aksiyon alma becerisi, hırs ve bağımlılıklar bu çakranın konularıdır.

Dördüncü çakra; kalp çakrası. Rengi yeşildir. Yeşil renk sağlıklı ve iyi olma halini temsil eder. Kalp, sırt omurları, akciğerler, göğüsler, kaburga kemikleri, kollar, eller bu çakranın organlarıdır. Sevgiyi alıp verme sorunları, inanç konuları, ruhla iletişimde olma, merhamet, coşku, samimiyet konuları bu çakranın konularıdır.

Beşinci çakra; boğaz çakrası. Rengi mavidir. Boyun, boğaz, ağız, gırtlak, dil, dişler, soluk borusu, yemek borusu, sinüsler, burun, kulaklar, yüz, ses telleri, bademcikler vs. bu çakranın organlarıdır. Kendini ifade merkezidir. Büyüme, gelişme (fiziksel ve spiritüel anlamda), konuşma, dinleme, sakinlik, huzur, özgüven, anlayışlı olma gibi konular bu çakranın konularıdır.

Altıncı Çakra; Üçüncü göz çakrası. Rengi koyu mavi, lacivert, indigodur. İçsel bilgeliğimizle ilgili olan çakramızdır. Alın, beyin, gözler, şakaklar, beyincik bu çakranın organlarındandır. Zihinsel güç, sezgisellik, farkındalık, görmek/anlamak, algılamak, irade, ego, entelektüel kapasite, rüyalarla ilgili konular bu çakranın konularıdır.

Yedinci Çakra; tepe/taç çakra. Rengi menekşe rengi, mor ya da beyazdır. Üst ve arka beyin, limbik bölge, bıngıldak kemiği bu çakranın bölgeleridir. Hafıza, diğer insanlara karşı davranış şekillerimiz, zaman ve mekan algılarımız, inanç sistemimiz, ruhla ilgili tüm iletişim becerilerimiz, iç huzur, evrensel bilinç, içsel bilgelik bu çakranın konularıdır.

Çakraların konuları olarak yazdıklarımdan, olumlu durumların gerçekleşmesini o çakranın dengede olması olarak değerlendirirken, sorun olması durumunu ise çakrada bir dengesizlik durumu olarak değerlendirebilirsiniz.

Çakra Taşları

Kristallerle bu çakraların dengelenmesi ve şifalanması için öncelikle her bir çakraya hitap eden kristallerin hangileri olduğunu bilmek gerekiyor. Her bir çakranın rengine göre taşına kadar vermek mümkündür.

Kök çakra taşlar: Granat, kırmızı akik, yakut, kırmızı jasper, rubellit.

Sakral çakra taşları: Akik, aventurin, turuncu kehribar, turuncu kalsit, güneş taşı, kaplan gözü.

Solar pleksus: Sitrin, amber, sarı kehribar.

Kalp çakrası: Zümrüt, yeşim, aventurin, pembe kuvars, malakit, yosunlu akik.

Boğaz çakrası: Anjelit, mavi havlit, turkuaz, akuamarin, mavi safir,lapis lazuli.

Üçüncü göz çakrası: Lacivert safir, lapis lazuli, ametist, çeroit, sodalit.

Tepe çakra: Kristal kuvars, ametist, çeroit, elmas, beyaz kalsit, aytaşı.

Bu taşlardan size uygun, elinize aldığınızda size iyi hissettirenlerden birer adet seçip kendi çakra taşları setinizi oluşturabilirsiniz. Önce seçmeniz gereken kristalleri yerleştirin ve sadece elinizi üzerinde gezdirerek hangisine çekildiğinizi hissedin. Çekildiğiniz taş, size en uygun taş olacaktır. Üzerinde çok fazla düşünmenize gerek yok, hızlı bir şekilde, gözleriniz kapalı, kalbinize en sıcaklık vereni hissetmeye çalışın.

Taşın büyüklüğünün çakra dengeleme çalışması açısından çok bir farkı yoktur. Eldeki temsil noktalarında da kullanım kolaylığı olması açısından tavsiyem küçük seçmeniz.

Kristal Taşlarla Çakra Dengeleme Meditasyonu

Gün içerisinde kendinizi kötü hissettiğiniz, enerjinizin düşük olduğu anlarda, sessiz sakin bir odaya geçerek, odadaki elekromanyetik etki oluşturan cihazları kapatın (modem, cep tel, tv, bilgisayar vs.). Odada bir buhurdanlığa günlük (frenkincense), lavanta, biberiye, sedir ağacı, portakal ya da limon gibi aromaterapik yağlardan istediğiniz bir ya da birkaçını damlatın. Uzanır pozisyonda, her bir çakraya hitap eden taşları bedeninizde çakra bölgelerine yerleştirin. Gözlerinizi kapatın, birkaç kez derin karın nefesleri alarak kendinizi alfa frekansına getirin ve bedeninizdeki tüm negatif enerjinin vücudunuzu terk edip toprağa ulaşırken, yerine kristallerin enerjisinin çakralarınızı bir çark gibi döndürerek dolduğunu hayal edin.

Daha pratik bir uygulama ise, elde çakraların temsil noktalarına bu taşları yerleştirmektir. Bunu işyerinizde çalıştığınız sırada bile uygulamanız mümkün. Aşağıdaki görselde her bir çakranın eldeki temsil merkezlerini görebilirsiniz.

Bu noktalara yerleştirdiğiniz taşları gerekirse bir bantla bantlayarak daha uzun süre bölgede tutabilirsiniz. Sujok terapide de geçen temsil noktaları, kristallerin enerjileriyle ve uyarılacak ve frekans yükseltici etki yapacaktır.

Görseldeki renkler kafanızı karıştırmasın, çakraların temsili renkleri olarak verilmemiş, sujok terapi sistemindeki temsilleri baz alınmıştır. Sujok terapi sisteminde, böcek sistem olarak geçen, tüm bölgelerin parmaklarda da temsil noktaları vardır.

Yine daha küçük taşlara sahipseniz, gün içi daha pratik uygulama açısından kristalleri parmaktaki çakra temsil noktalarına da yerleştirebilirsiniz.

Kullandıktan sonra taşlarınızı suda yıkayarak, birbirine değmeyecek şekilde, küçük ayrı bölmeleri olan hap kutuları gibi bir kutunun içinde muhafaza edebilirsiniz. Kendiniz için kullandığınız taşları, sadece kendiniz için kullanmaya çalışın.

Sevgiler

Bedia Kahya KILIÇ (Crystal Healing Practitioner-IAOTH)

Join The Discussion

Çerez Onay Aracımızda daha fazla bilgi edinerek tercihlerinizi yönetmek ve kişisel verilerinizin hangi amaçlarla işlendiğini öğrenmek için Aydınlatma Metnini ziyaret edebilirsiniz.Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.